Romanian Verbe Present Tense

Phrasebase Archive

Return to the ROMANIAN Archive
Forward to the Current ROMANIAN Forum


Dominick_Korshanyenko
Monday 18th of February 2008 11:49:58 PM
Verbe: Present Tense


A verb is an action that anything or anyone does. We use verbs to explain what things we are doing. The [color=orange]present tense[/color] in Romanian expresses present actions and actions that are taking place NOW.

I run home.
Eu alerg acas?.

Conjugation in the Present Tense

We'll start with the Present tense because this is the most basic concept of verbs in Romanian.

The dictionary form of the verb is the infinitive. The ending of the infinitive indicates the conjugation of the verb. There are four conjugations in Romanian. The final vowel or vowels of the infinitive indicate the conjugation of the verb:

1st conjugation – verbs ending in -a: a cânta-to sing, a dansa-to dance.
2nd conjugation – verbs ending in -ea: a vedea-to see, a ap?rea-to appear.
3rd conjugation – verbs ending in -e: a cere-to ask (for), a face-to do.
4th conjugation – verbs ending in -i /î: a dormi-to run, a citi-to read.

The most numerous groups are the verbs in -a and the verbs in -i. I'll talk more about infinitives later. Verbs in the 1st and 4th Conjugation can have [color=red]infixes[/color]. Infixes are syllables added between the stem of the verb and the ending attached. Remember the [color=red]stem[/color] is the infinitive minus its ending that conjugation endings are added to. Infix verbs must be memorized that they have an infix there are no clues or hints!

A Verbs

- There are two kinds of A Verbs with an infix and without. Those that do not have an infix are conjugated like A Cânta- to sing.

a cânta- to singInfinitive
Eu- cântNoi- cânt[color=blue]?m[/color]First Person
Tu- cân?[color=blue]i[/color]Voi- cânt[color=blue]a?i[/color]Second Person
El/Ea- cânt[color=blue]?[/color]Ei/Ele- cânt[color=blue]?[/color]Third Person


- Verbs that take the infix (-ez-/-eaz-) are conjugated like A Dansa- To Dance.

a dansa- to danceInfinitive
Eu- dans[color=blue]ez[/color]Noi- dans[color=blue]?m[/color]First Person
Tu- dans[color=blue]ezi[/color]Voi- dans[color=blue]a?i[/color]Second Person
El/Ea- dans[color=blue]eaz?[/color]Ei/Ele- dans[color=blue]eaz?[/color]Third Person


- Notice that infix verbs do not change in the Noi or Voi form. -Ez is added to the First and Second Person while -Eaz is added to the Third Person.

For -a verbs they usually take the following endings that stay true even if it is an infix verb.

Eu- nothing take off the a, Noi- add ?m to the stem
Tu- add i to the stem, Voi- add a?i to the stem
El/Ea- add ? to the stem, Ei/Ele- add ? to the stem

*The forms of the 3rd pers. sing. and 3rd pers. pl. of all regular verbs in -a are identical:

el/ea intr? = ei/ele intr?
el/ea întârzie = ei/ele întârzie
el/ea danseaz? = ei/ele danseaz?
el/ea lucreaz? = ei/ele lucreaz?
el/ea parcheaz? = ei/ele parcheaz?
el/ea copiaz? = ei/ele copiaz?

Ea Verbs

- Ea verbs are all conjugated the same way and do not have infixes. But I will give you two examples because many EA verbs follow a constant mutation pattern.

a vedea- to seeInfinitive
Eu- v?dNoi- ved[color=blue]em[/color]First Person
Tu- vez[color=blue]i[/color]Voi- ved[color=blue]e?i[/color]Second Person
El/Ea- ved[color=blue]e[/color]Ei/Ele- v?dThird Person


- Ea verbs like A Ap?rea- To appear follow a mutation pattern where in all forms except the Noi and Voi form the ? becomes an a.

a ap?rea- to seeInfinitive
Eu- aparNoi- ap?r[color=blue]em[/color]First Person
Tu- apar[color=blue]i[/color]Voi- ap?r[color=blue]e?i[/color]Second Person
El/Ea- apar[color=blue]e[/color]Ei/Ele- aparThird Person


-Ea verbs always take these endings.

Eu- nothing take off the ea, Noi- add em to the stem
Tu- add i to the stem, Voi- add e?i to the stem
El/Ea- add e to the stem, Ei/Ele- same as the Eu form

*The forms of the 1st pers. sing. and 3rd pers. pl. of all regular verbs in -ea are identical:

eu v?d = ei/ele v?d
eu pot = ei/ele pot
eu apar = ei/ele apar
eu dispar = ei/ele dispar

E Verbs

-E Verbs also do not take infixes. Whoo! They all take the same endings so i will only give you one example this time.

a cere- to askInfinitive
Eu- cerNoi- cer[color=blue]em[/color]First Person
Tu- cer[color=blue]i[/color]Voi- cer[color=blue]e?i[/color]Second Person
El/Ea- cer[color=blue]e[/color]Ei/Ele- cerThird Person


- E Verbs take these endings.

Eu- nothing take off the e, Noi- add em to the stem
Tu- add i to the stem, Voi- add e?i to the stem
El/Ea- add e to the stem, Ei/Ele- same as the Eu form

*The forms of the 1st pers. sing. and 3rd pers. pl. of all regular verbs in -ea are identical:

Eu- cer = Ei/Ele- cer
Eu- fac = Ei/Ele- fac
Eu- merg = Ei/Ele- merg

I verbs

- There are two kinds of I verbs one is normal and one takes an infix. Normal I verbs are conjugated like A Dormi- to sleep.

a dormi-to sleepInfinitive
Eu- dormNoi- dorm[color=blue]im[/color]First Person
Tu- dorm[color=blue]i[/color]Voi- dorm[color=blue]i?i[/color]Second Person
El/Ea- doarm[color=blue]e[/color]Ei/Ele- dormThird Person


- I verbs with an infix are conjugated like A Citi- To read. They take -esc in the 1st person and the 3rd person plural and they take -e?t in the Second Person and 3rd person singular.

a citi-to readInfinitive
Eu- cit[color=blue]esc[/color]Noi- cit[color=blue]im[/color]First Person
Tu- cit[color=blue]e?ti[/color]Voi- cit[color=blue]i?i[/color]Second Person
El/Ea- cit[color=blue]e?te[/color]Ei/Ele- cit[color=blue]esc[/color]Third Person


- I Verbs take these endings.

Eu- nothing take off the i, Noi- add im to the stem
Tu- add i to the stem, Voi- add i?i to the stem
El/Ea- add e to the stem, Ei/Ele- same as the Eu form

*The forms of the 1st pers. sing. and 3rd pers. pl. of all regular verbs in -ea are identical:

Eu dorm = Ei/Ele dorm
Eu citesc = Ei/Ele citesc

Î Verbs

- Î Verbs also have two forms one with an infix and one without. Î greatly resemble A Verbs in how they are conjugated.

a coborî-to descendInfinitive
Eu- coborNoi- cobor[color=blue]âm[/color]First Person
Tu- cobor[color=blue]i[/color]Voi- cobor[color=blue]â?i[/color]Second Person
El/Ea- coboar[color=blue]?[/color]Ei/Ele- coborThird Person


- Î Verbs with infixes are conjugated like A Hot?rî- To Decide. They take -?sc in the 1st Person and the 3rd person plural and they take -??t in the Second Person and Third Person singular. The Noi and Voi form do not change.

a hot?rî-to decideInfinitive
Eu- hot?r[color=blue]?sc[/color]Noi- hot?r[color=blue]âm[/color]First Person
Tu- hot?r[color=blue]??ti[/color]Voi- hot?r[color=blue]â?i[/color]Second Person
El/Ea- hot?r[color=blue]??te[/color]Ei/Ele- hot?r[color=blue]?sc[/color]Third Person



For -î verbs they usually take the following endings.

Eu- nothing take off the î, Noi- add âm to the stem
Tu- add i to the stem Voi- add â?i to the stem
El/Ea- add ?/e to the stem Ei/Ele- add ?/e to the stem

*The forms of the 1st pers. sing. and 3rd pers. pl. of all regular verbs in -î are identical:

Eu cobor = Ei/Ele cobor
Eu hot?r?sc = Ei/Ele hot?r?sc

Exercises

Conjugate these verbs in the Present Tense. Remember that mutations will apply.

1. a discuta- to discuss
2. a completa- to complete
3. a putea- to be able
4. a disp?rea- to disappear
5. a merge- to go/walk
6. a scrie- to write
7. a pune- to put
8. a veni- to come
9. a vorbi- to speak
10. a omorî- to kill
11. a hot?rî- to decide

The infixes for A verbs are __________ and _____________.
The four types of Conjugations are ___, ___, ___, and ____.

Helpful Hints

- Spend about a week learning each type of Conjugation.
- Apply examples to verbs you know.
- I'm planning on making a lesson on mutations for later.

P.S. Mike I hope this answers your questions about the Present Tense.




Lina
Sunday 09th of March 2008 11:17:53 PM

Buna tuturor!

I think you forgot the grammar lessons! I have to tell you that this lesson is one of the easiest way to learn the Present Tense.
Feel free to ask if something is not clear:) Until then, I suggest to practice the conjugation of the other verbs from this lesson.

Congrats Kenny!


Lina
Sunday 09th of March 2008 11:23:57 PM

1st conjugation – verbs ending in -a:

1. a lucra - to work
2. a întârzia - to be late
3. a parca - to park

1. "a lucra - to work"

Eu lucrez
Tu lucrezi
El/Ea lucreaza
Noi lucram
Voi lucrati
Ei/Ele lucreaza


mike111
Wednesday 06th of August 2008 06:00:12 PM
Originally posted by Lina
Buna tuturor!

I think you forgot the grammar lessons! I have to tell you that this lesson is one of the easiest way to learn the Present Tense.
Feel free to ask if something is not clear:) Until then, I suggest to practice the conjugation of the other verbs from this lesson.

Congrats Kenny!

Lina, what is the grammar lesson you are referring to?


daniela
Thursday 14th of August 2008 10:04:11 PM


Hai s? mai conjug?m verbe.
Let's conjugate verbs.

Shall we?
Vrei?


a comanda - to order






mike111
Thursday 14th of August 2008 11:56:23 PM
a comanda - to order

Eu comand
Tu comanzi
el/ea comand?
noi comand?m
voi comanda?i
ei/ele comand?

a se leg?na - to swing


daniela
Friday 15th of August 2008 01:50:45 AM


Wow

a reflexive verb!
Bravo!

eu m? leg?n
tu te legeni
el/ea se leag?n?
noi ne leg?n?m
voi v? leg?na?i
ei/ele se leag?n?

a se bucura - to be happy





daniela
Friday 15th of August 2008 01:54:39 AM


Mai am o idee
I have another idea

Eu conjug gre?it ?i voi corecta?i
I am going to conjugate the verb with mistakes and you are going to correct them


a inventa - to invent

eu inventez
tu inventezi
el/ea inventeas?
noi inventam
voi inveta?i
ei/ele inventeeaz?


Cine încearc?
Who would like to try?

:)






daniela
Friday 15th of August 2008 01:56:28 AM
Originally posted by Dominick_KorshanyenkoA verb is an action that anything does. We use verbs to explain what things are doing.

I ran home.
Am alergat acas?.

Conjugation in the Present Tense

We'll start with the Present tense because this is the most basic concept of verbs in Romanian.

The dictionary form of the verb is the infinitive. The ending of the infinitive indicates the conjugation of the verb. There are four conjugations in Romanian. The final vowel or vowels of the infinitive indicate the conjugation of the verb:

1st conjugation – verbs ending in -a: a cânta to sing, a lucra to work, a întârzia to be late, a parca to park, etc.
2nd conjugation – verbs ending in -ea: a vedea to see, a putea to be able to, etc.
3rd conjugation – verbs ending in -e: a merge to walk, to go, a face to do, to make, a umple to fill up, a scrie to write, etc.
4th conjugation – verbs ending in -i and -î: a fugi to run, a veni to come, a opri to stop, a locui to live, a hot?rî to decide, etc.

The most numerous groups are the verbs in -a and the verbs in -i. I'll talk more about infinitives later.

A Verbs

a cânta- to singInfinitive
Eu- cântNoi- cânt?mFirst Person
Tu- cân?iVoi- cânta?iSecond Person
El/Ea- cânt?Ei/Ele- cânt?Third Person



For -a verbs they usually take the following endings:

Eu- nothing take off the a, Noi- add ?m to the stem
Tu- add i to the stem, Voi- add a?i to the stem
El/Ea- add ? to the stem, Ei/Ele- add ? to the stem


*The forms of the 3rd pers. sing. and 3rd pers. pl. of all regular verbs in -a are identical:

el/ea intr? = ei/ele intr?
el/ea întârzie = ei/ele întârzie
el/ea danseaz? = ei/ele danseaz?
el/ea lucreaz? = ei/ele lucreaz?
el/ea parcheaz? = ei/ele parcheaz?
el/ea copiaz? = ei/ele copiaz?

Ea Verbs

a vedea- to seeInfinitive
Eu- v?dNoi- vedemFirst Person
Tu- veziVoi- vede?iSecond Person
El/Ea- vedeEi/Ele- v?dThird Person


Eu- nothing take off the ea, Noi- add em to the stem
Tu- add i to the stem, Voi- add e?i to the stem
El/Ea- add e to the stem, Ei/Ele- same as the Eu form

*The forms of the 1st pers. sing. and 3rd pers. pl. of all regular verbs in -ea are identical:

eu v?d = ei/ele v?d
eu pot = ei/ele pot

E Verbs

a cere- to askInfinitive
Eu- cerNoi- ceremFirst Person
Tu- ceriVoi- cere?iSecond Person
El/Ea- cereEi/Ele- cerThird Person


Eu- nothing take off the e, Noi- add em to the stem
Tu- add i to the stem, Voi- add e?i to the stem
El/Ea- add e to the stem, Ei/Ele- same as the Eu form

*The forms of the 1st pers. sing. and 3rd pers. pl. of all regular verbs in -ea are identical:

Eu- cer = Ei/Ele- cer

I verbs

a dormi-to sleepInfinitive
Eu- dormNoi- dormimFirst Person
Tu- dormiVoi- dormi?iSecond Person
El/Ea- doarmeEi/Ele- dormThird Person


Eu- nothing take off the i, Noi- add im to the stem
Tu- add i to the stem, Voi- add i?i to the stem
El/Ea- add e to the stem, Ei/Ele- same as the Eu form

*The forms of the 1st pers. sing. and 3rd pers. pl. of all regular verbs in -ea are identical:

Eu- dorm = Ei/Ele- dorm



[color=red]Not Done: Still have to finish sometime today...[/color]


Bun?,


ce mai faci?

Mai ai pu?in timp s? continui?

E?ti în vacan???




mike111
Tuesday 19th of August 2008 08:36:47 PM
Originally posted by daniela

Mai am o idee
I have another idea

Eu conjug gre?it ?i voi corecta?i
I am going to conjugate the verb with mistakes and you are going to correct them


a inventa - to invent

eu inventez
tu inventezi
el/ea inventeas?
noi inventam
voi inveta?i
ei/ele inventeeaz?


Cine încearc?
Who would like to try?

:)


Da, Este o idee bun?.

eu inventez
tu inventezi
el/ea inventeaz?
noi inventam
voi inveta?i
ei/ele inventeaz?

I have to be honest. I used spell check to help me with this one. I will shut it off next time because I had many things wrong.


daniela
Sunday 24th of August 2008 04:13:56 AM


Tocmai când voiam s? te laud!
Exactly when I was about to praise your work!

Spellchecking!
Verificarea ortografiei!

You can do it without!
Po?i ?i f?r?!

Trust in yourself!
Ai încredere în tine!

You are good at Romanian
Te pricepi la român?



daniela
Sunday 24th of August 2008 04:15:25 AM


Good
Bine

Another one
Altul

a risipi - to waste

Vrei s? încerci?
Would you like to try?




mike111
Wednesday 27th of August 2008 06:24:53 AM
Okay. No spellcheck! I promise.

I will make someone proud one of these days. :)

A recipi - to waste

Eu recip
Tu recipi
Ea/el recipe
Noi recipim
Voi recipi?i
Ele/ei recip


anda
Wednesday 27th of August 2008 03:57:06 PM
Mike we are already proud of you.:)

Still, you will have to explain what you meant to say because the word "a recipi" does not exist in Romanian


mike111
Wednesday 27th of August 2008 05:52:57 PM
Yikes! I have no excuse. I must be dyslexic! :(

A resipi - to waste

Eu resip
Tu resipi
Ea/el resipe
Noi resipim
Voi resipi?i
Ele/ei resip


anda
Wednesday 27th of August 2008 06:14:51 PM
Don't beat yourself up, Mike. It's an honest mistake.

Am în?eles. De fapt este vorba despre verbul "a risipi".

Could you try doing it all over again?



daniela
Thursday 28th of August 2008 04:49:27 PM


Bun? Mike,

Anda is right, we are already proud of you, of what you are doing, that you are here with us.

infinitivul este 'a risipi'
that is where you start



mike111
Friday 05th of September 2008 07:59:01 PM
Ohhh, you two are so nice. :):)

I love learning Romanian. I cannot wait until I am fluent. I'll get it eventually :)


anda
Friday 05th of September 2008 09:32:59 PM
Yes, you will.:)


daniela
Sunday 07th of September 2008 04:19:03 AM


Shall we have another verb for you?

Î?i d?m alt verb?



mike111
Wednesday 10th of September 2008 07:27:36 PM
Yes, :) please keep them coming. :):)


daniela
Thursday 11th of September 2008 01:21:32 AM


a semna - to sign


mike111
Tuesday 16th of September 2008 01:34:44 AM
I have a feeling I will not get this one.

Eu semn
Tu semni
el/ea seamn?
Noi semn?m
Voi semna?i
ei/ele seamn?



daniela
Wednesday 17th of September 2008 06:11:06 PM
Originally posted by mike111I have a feeling I will not get this one.

Eu semn/ez
Tu semni/semnezi
el/ea seamn?/semneaz?
Noi semn?m - perfect
Voi semna?i - perfect
ei/ele seamn?/semneaz?



Do not worry. Nu-?i face griji.
It can be done. Se rezolv?.



daniela
Thursday 18th of September 2008 04:47:56 AM


a iubi - to love


mike111
Tuesday 23rd of September 2008 02:36:53 AM
eu iubesc
tu iube?ti
el/ea iube?te
noi iubim
voi iubi?i
ei/ele iubesc

I took a peek at dictionare.com because i couldn't think of how to conjugate this correctly. I am not sure if "ei/ele iubesc" is the correct conjugation.

How do i know that iubi is supposed to conjugate like vorbi and not dormi? They both end in 'i'. Thanks in advanced.



daniela
Tuesday 23rd of September 2008 02:58:33 AM
Perfect


mike111
Tuesday 23rd of September 2008 03:37:40 AM
Originally posted by danielaPerfect

Thanks, but how do I know that iubi is supposed to conjugate like vorbi and not dormi?


daniela
Tuesday 23rd of September 2008 03:46:32 AM

Nu am uitat. M? gândesc ?i î?i spun.

I have not forgotten about it. I will think about it and tell you later.:)


mike111
Wednesday 24th of September 2008 01:10:49 AM
Îmi pare r?u.

mul?umesc.


daniela
Sunday 28th of September 2008 10:54:06 PM


E pe drum. It is coming.


mike111
Monday 29th of September 2008 09:22:56 PM
Originally posted by daniela

E pe drum. It is coming.


:):)

No worries. Take your time.



daniela
Tuesday 30th of September 2008 01:09:15 AM


I am ready. Sunt gata.

I had to ask my colleagues who are teachers of Romanian.
Am întrebat colegele de român?.

The explanations go as follows.
Explica?iile sunt urm?toarele.

1. 'a iubi' ?i 'a vorbi' sunt de origine slav?.
'a iubi' ?i 'a vorbi' have Slavonik ethymology.
'a dormi' has Latin ethymology.

2. You need to make the difference between the verbs that end up as a root and those that have endings or suffixes or particles.
Trebuie s? faci deosebirea între verbele care se termin? cu particul? sau au doar r?d?cina.

e.g.: 'eu dorm' - root
'eu vorbesc' - '-esc' is an ending
'eu iubesc' - '-esc' is an ending

Do you understand what I am saying?
În?elegi explica?ia?

Cred c? este mai u?or cu varianta 2.
I think that variant 2 is the best.

The problem is that all these verbs belong to conjugation IV.
Toate aceste verbe sunt la conjugarea IV.




mike111
Tuesday 30th of September 2008 05:23:43 PM
Very interesting. Though i wouldn't know which words originate from either slavic or latin. This knowledge will help me learn the differences.

So, verbs that end in 'I' but have a root in the first person singular are of slavic origin.

I do understand, knowing this will help me learn. This was an interesting lesson. Thanks for taking the time to ask your colleagues.


daniela
Thursday 02nd of October 2008 02:09:49 AM
I do not know about the difference as to the Latin or Slavik origin and the root, but my colleague said that
1. verbs, root
2. verbs, root plus ending


????

I hope you understand and can use this




daniela
Thursday 02nd of October 2008 02:12:42 AM


It is easy for us because it is natural. I think it may be very difficult for you as you are learning it.

But I suggest that you should not think too much about it and speak. Don't worry



mike111
Thursday 02nd of October 2008 02:58:43 AM
yes, I think I will need to memorize each way separately. With the knowledge that there are two ways to handle it will make me pay attention to the correct conjugation. Thanks again!


daniela
Tuesday 07th of October 2008 01:30:04 AM
Te putem ajuta la conjugare.
We can help you conjugate

Choose another verb.
Alege alt verb


mike111
Wednesday 15th of October 2008 12:23:54 AM
a asculta

eu ascult
tu ascul?i
ea/el ascult?
noi ascultem
voi asculta?i
ele/ei ascult?




daniela
Monday 20th of October 2008 02:25:46 AM
Bravo, Mike.

noi ascult?m

este singura problem?

Bravo din nou.


daniela
Monday 20th of October 2008 02:26:26 AM
Înc? un verb?

Abia a?tept s? scrii din nou.



mike111
Saturday 01st of November 2008 05:46:11 AM
A scrie

Scriu
Scrii
Scrie
Scri?m
Scri?i
Scrie


anda
Saturday 01st of November 2008 02:37:45 PM
Este bine. Am, îns? o mic? observa?ie.

noi scriem
voi scrie?i


mike111
Wednesday 05th of November 2008 08:33:31 AM
A merge

Eu Merg
Tu mergi
Ea-ele merge
Noi mergem
Voi merge?i
Ele-ei merge

Did I slap this one out of the park?? :D


anda
Thursday 06th of November 2008 04:47:02 PM
Only two corrections:

3rd pers sg masc= el; so, el/ea merge

3rd pers pl= merg, so, ei(masc)/ele(fem) merg

Next one: a mesteca(to chew)



mike111
Thursday 06th of November 2008 09:02:06 PM
Shoot! :angry

a mesteca(to chew)

Eu mestec
Tu mesteci
El-ea mestec?
noi mestec?m
voi mestece?i (mesteca?i ??)
ei-ele mestec?


anda
Friday 07th of November 2008 02:44:16 AM
The one in the brackets is correct and the rest is perfect:)

Next one: a picta- to paint


mike111
Friday 07th of November 2008 04:33:53 AM
:):) I never know if it is -e?i or -a?i.

a picta (to paint)

eu pict
tu picti
el-ea pict?
noi pict?m
voi picta?i
ei-ele pict?


anda
Friday 07th of November 2008 05:59:24 AM
This time there are only two correct.

1st and 2nd person plural

You will have to re-do the rest.


mike111
Friday 07th of November 2008 06:09:22 AM
Really?! On 2 right! Ouch!

I'll do it later on...

Anda, it is getting late.


anda
Friday 07th of November 2008 06:13:21 AM
Are you sending me to bed?

I had something to work on for tomorrow, but I'm gonna have to give up. It is getting late.


mike111
Friday 07th of November 2008 06:17:17 AM
:D

Just don't want you to be tired tomorrow. :)

You'll have a lot of my corrections to worry about :D


mike111
Friday 07th of November 2008 01:10:24 PM
I'm really trying hard not to cheat here.

a picta (to paint)

hmmmm... still thinking....


anda
Friday 14th of November 2008 11:25:10 PM
I'll give you the first person singular, but you do the rest from here.

Eu pictez


mike111
Monday 17th of November 2008 10:46:42 AM
Mul?umesc

Eu pictez
Tu pictezi
el-ea pict?
noi pict?m
voi picta?i
ei-ele pict?

doubt this is right.... :(


anda
Wednesday 19th of November 2008 06:38:47 PM
Redo the 3rd peson, both singular and plural.


mike111
Thursday 20th of November 2008 09:05:24 AM
hmmm, still have not cheated.... I did use a pdf as reference but it didn't give the answer. This is my guess...

Eu pictez
Tu pictezi
el-ea picteaz? ??
noi pict?m
voi picta?i
ei-ele picteaz? ??




anda
Friday 21st of November 2008 10:37:46 PM
Este corect.


mike111
Sunday 23rd of November 2008 12:48:32 PM
Yay!! You are so proud of me :):)

Can u pick the next verb?


anda
Sunday 23rd of November 2008 02:15:34 PM
a cânta- to sing/ to play an instrument


mike111
Tuesday 25th of November 2008 06:14:46 AM
A cantâ - to sing, to play an instrument

Eu cant
Tu cante
El-ea canta
Noi cant?m
Voi cante?i
Ei-ele cant

Hmmm, not sure about this one.


anda
Wednesday 26th of November 2008 07:47:37 PM
Mike, please, pay more attention!

the verb is "a cânta"


mike111
Thursday 27th of November 2008 04:00:57 AM
thanks

cânta

eu cânt
tu cân?i
el-ea cânt?
noi cânt?m
voi cânta?i
ei-ele cânt?


anda
Thursday 27th of November 2008 04:26:38 PM
Este corect! You didn.t cheat, did you?:p

a zâmbi- to smile


mike111
Friday 28th of November 2008 06:45:50 AM
Da. That's pretty impressive! You know me well. I wasn't feeling good. ?i am fost lene?.

Îmi pare rau. I will never cheat again.

Right now I'm toooo full to smile. So I'll do the next word tomorrow.


mike111
Tuesday 02nd of December 2008 05:32:29 AM
eu zâmbesc
tu zâmbe?ti
el-ea zâmbeste
noi zâmbim
voi zâmbi?i
ei-ele zâmbesc

(not sure abou zâmbim)


anda
Wednesday 03rd of December 2008 02:48:34 PM
Este corect!:)

Urm?torul: a se holba- to stare


mike111
Thursday 04th of December 2008 09:03:10 PM
ma holbez
te holbezi
se holbeaz?
ne holb?m
va holba?i
se holbeaz?

Anda, can you please explain sth to me? I know it means "to stare" but how is "a se holba" different from "a holba"?

Mul?umesc


daniela
Sunday 07th of December 2008 06:26:06 AM
Este verb reflexiv.
It is a reflexive verb.

'se' is the reflexive pronoun.

'se' este pronumele reflexiv.

'a holba ochii', de exemplu. 'ochii' este complement direct, direct object.

'a holba' - ce?


daniela
Sunday 07th of December 2008 06:26:53 AM
Originally posted by mike111ma holbez
te holbezi
se holbeaz?
ne holb?m
va holba?i
se holbeaz?

Anda, can you please explain sth to me? I know it means "to stare" but how is "a se holba" different from "a holba"?

Mul?umesc

wow! no mmistakes!
nu ai gre?it nimic!




mike111
Sunday 14th of December 2008 10:01:02 PM
Mul?umesc Daniela :)

Doamnelor, ce este verb urmâtorul?


anda
Friday 19th of December 2008 04:44:04 PM
care este urm?torul verb*

Urm?torul verb este: a se plimba- to walk


mike111
Sunday 21st of December 2008 02:53:32 PM
Eu ma plimb
Tu te plimbi
el-ea se plimb?
noi ne plimb?m
voi va plimba?i
ei-ele se plimb?


mike111
Tuesday 24th of March 2009 11:06:46 AM
Hey Kenny, you have a typo in your exercise.

1. a discuta- to sing

a discuta = to discuss
a cânta = to sing


Dominick_Korshanyenko
Tuesday 24th of March 2009 05:39:00 PM
Thanks Mike I'll change it. I'm surprised there weren't more mistakes I was rushing.

Return to the ROMANIAN Archive
Forward to the Current ROMANIAN Forum

Archive